Środa, 17 kwietnia 2024

Zabawne fakty na temat rosyjskiego alfabetu

19 stycznia 2022

Czy wiesz, że pismo cyrylickie zostało wynalezione w Bułgarii w czasach Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego przez dwóch mnichów - Cyryla i Metodego? (Od czasu jej wynalezienia w IX wieku, cyrylica była używana jako podstawa alfabetów różnych języków w południowo-wschodniej Europie i Eurazji. Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej w 2007 roku, a cyrylica została dodana jako oficjalne pismo, obok greki i łaciny. Rosyjski alfabet używa cyrylicy. Na świecie jest ponad 150 milionów osób posługujących się językiem rosyjskim!

Rosyjski, w przeciwieństwie do angielskiego, jest językiem bardzo fonetycznym.

Oprócz tego, że jest pisany cyrylicą, alfabet rosyjski składa się z 33 liter. (Porównaj to z alfabetem angielskim, który jest pisany alfabetem łacińskim z 26 literami). Niektóre litery są jednak takie same. A, E, K, M, O i T są identyczne zarówno w alfabecie rosyjskim, jak i łacińskim.

W języku angielskim mamy 12 samogłosek - 5 długich i 7 krótkich. Rosyjski ma 5 samogłosek. Ma to wpływ na różnice w wymowie i intonacji dla osób rosyjskojęzycznych uczących się języka angielskiego.

Czy klawiatury są takie same dla cyrylicy i alfabetu łacińskiego?

Dla pisma łacińskiego, większość krajów anglojęzycznych używa układu QWERTY. (Nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter znajdujących się w lewym górnym rogu klawiatury). Układ QWERTY jest nieco zmodyfikowany do AZERTY lub QWERTZ, w zależności od niuansów językowych w danym obszarze. W przypadku alfabetu rosyjskiego, klawiatura JCUKEN jest używana w celu włączenia pisma cyrylicy.

Zabawny fakt: litera C znajduje się w tej samej pozycji zarówno na klawiaturze QWERTY, jak i JCUKEN!

Języki są rzeczywiście fascynujące! Przyjemnie jest studiować i badać podobieństwa i różnice. Jeśli chodzi o tłumaczenie, ważne jest, aby skonsultować się z ekspertami, aby upewnić się, że nic nie tracimy! My mamy bardzo silne powiązania z językiem rosyjskim.

Zapoznaj się z naszą ofertą w zakresie usług tłumaczeniowych z języka rosyjskiego!

Pamiętaj również, że Dzień Języka Rosyjskiego przypada na 6 czerwca!